2      Niedziela Wielkiego Postu – 17 marca 2019 roku

1.              Intencje Mszy św. w nadchodzącym tygodniu można odnaleźć w gablocie i Internecie.

2.              DZIĘKUJEMY za pomoc podczas wydawania żywności Zespołowi parafialnemu Caritas i grupie wolontariuszy młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego Armii Krajowej - Bóg zapłać!

3.              Dziękujemy za zbiórkę krwi dla 7-letniej Martusi Malewicz, która odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym – Bóg zapłać!

4.              We wtorek uroczystość św. Józefa Patrona Kościoła Powszechnego

5.              Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych Wielkiego Postu: DROGA KRZYŻOWA w piątki o g. 8.00 i 16.15, GORZKIE ŻALE w niedziele o g. 16.15.

6.              REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE TZW. OGÓLNE będą od piątku 5 kwietnia do wtorku 9 kwietnia. Część kaznodziejską nt. Miłosierdzia Bożego poprowadzi s. Liwia ze Zgromadzenia Sióstr MB Miłosierdzia. Spowiedź w kościele będzie we wtorek 9 kwietnia; dla chorych w domach w poniedziałek po niedzieli palmowej 15 kwietnia; prosimy podawać adresy.

7.              W tym roku planujemy zorganizowanie w naszej parafii Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Jest to całonocna wędrówka, podczas której uczestnicy poprzez trud drogi oraz przygotowane rozważania mogą lepiej włączyć się w mękę Jezusa, przygotować się do Świąt, pogłębić swoją duchowość. Droga krzyżowa odbędzie się w nocy z 12 na 13 kwietnia. Zachęcamy chętnych udziału. Zwracamy się też o pomoc w organizacji tego wydarzenia; kontakt pod podanym numerem tel. 725 185 798 lub za pośrednictwem facebooka parafii.

8.              Trwają prace przy odnawianiu schodów wejściowych do kościoła. Prace demontażowe poszły pomyślnie. Serdecznie dziękuję wykonawcom. Od jutra układanie płytek z granitu tego samego czyli Strzegom.

9.              Osoby zainteresowane pielęgnacja drzew na cmentarzu mogą dołożyć się do kosztów składając ofiarę w sklepie hydraulicznym pana Bomby naprzeciwko cmentarza.

10.          Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach mł. bryg. Grzegorz Gozdek apeluje, aby zwracać uwagę na problem, który pojawia się na przełomie zimy i wiosny - pożary traw i nieużytków rolnych, ponieważ jest to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i ludzi. Całość APELU w gablocie.

11.                  Dzisiaj przeżywamy Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami - Dzieło Pomocy „Ad Gentes” pod hasłem: „Misjonarze mocą Ducha”. Po Mszach św. możemy złożyć ofiary do koszyczka przeznaczone na misje.

12.          Przyjmijmy błogosławieństwo …

POST

trzy główne rodzaje postów:

Post ścisły – obowiązuje w Kościele łacińskim (rzymskim), także w Polsce, w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Post ścisły polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków obowiązuje wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia). Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.” (kan. 1252).

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – obowiązująca m.in. w Polsce, polega na powstrzymaniu się od spożycia mięsa i pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku (z wyjątkiem uroczystości, czyli dni liturgicznych najwyższej rangi), a także w Środę Popielcową i Wielki Piątek (osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek post ścisły) dla wszystkich od 14. roku życia do końca życia.

W Liście Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych z 2003 r. polscy biskupi piszą także [2]: "Zachęcamy też, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce." Z przestrzegania wstrzemięźliwości (na mocy dyspensy Prymasa Polski) zwolnione są: osoby stołujące się w zakładach zbiorowego żywienia, w których nie są przestrzegane kościelne przepisy postne i ci, którzy nie mają możliwości czynienia wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne. Dyspensa ta nie dotyczy Wielkiego Piątku i Środy Popielcowej oraz Wigilii Bożego Narodzenia. Wierni korzystający z dyspensy tej winni zastępczo pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i złożyć ofiarę do skarbonki "Jałmużna postna" lub spełnić inny uczynek miłosierdzia. W szczególnych przypadkach, ze słusznych powodów, dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości może udzielić proboszcz własny bądź miejsca poszczególnym wiernym, rodzinom lub grupom wiernych, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia przez wiernych, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.

Postem nazywa się również dobrowolnie podejmowane przez wiernych postanowienia odmawiania sobie określonych przyjemności, czy też pewnych rodzajów jedzenia albo ograniczania jego ilości.

Według oficjalnej wykładni do IV przykazania kościelnego, w przypadku uzasadnionej niemożliwości zachowania postu w piątek chrześcijanin może podjąć inne formy pokuty.