Sanktuaria Maryjne Europy: FRANCJA - HISZPANIA - PORTUGALIA - 16 dni, autokarem

TERMIN: od 26 VI (poniedziałek) do 11 VII (wtorek) 2017 r.;

 

Dzień 1 – 26 czerwca 2017, poniedziałek: Wyjazd z Polski. Rano g. 7.00 spotkamy się na Mszy Świętej rozpoczynającej pielgrzymkę. Po niej podstawienie autokaru, pakowanie bagaży. Następnie o 8.00 wyjedziemy w kierunku granicy polsko – niemieckiej. Przejazd nocny przez Niemcy i Francję.

Dzień 2 – 27 czerwca 2017, wtorek: Lourdes. Dalsza podróż do Lourdes. Późnym popołudniem ok. 16/17 przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja. Wieczorem weźmiemy udział w pięknym nabożeństwie różańcowym i procesji ze świecami. Nocleg.

Dzień 3 – 28 czerwca 2017, środa: Lourdes. Rano, po śniadaniu rozpoczniemy całodzienny pobyt w Lourdes - miejsca licznych pielgrzymek chorych i niepełnosprawnych z całego świata. Udamy się pod Grotę objawień Massabielle ze źródłem cudownej, uzdrawiającej wody. Nawiedzimy Sanktuarium. Będziemy uczestniczyć w Drodze Krzyżowej. Czas wolny na indywidualną modlitwę i kontemplację. Obiadokolacja. Wieczorem będziemy uczestniczyć w pięknym nabożeństwie różańcowym i procesji ze świecami. Nocleg

Dzień 4 – 29 czerwca 2017, czwartek: Burgos. Rano, po śniadaniu przejedziemy przez terytorium Hiszpanii, krótkie zwiedzanie Burgos – starej siedziby Królów Kastylijskich, gdzie znajduje się imponująca, gotycka katedra. Następnie przejedziemy do hotelu na obiadokolację i nocleg w ok. Leon.

Dzień 5 – 30 czerwca 2017, piątek: O’cebreiro, Santiago de Compostela. Rano, po śniadaniu przejedziemy do Santiago de Compostela. Po drodze zatrzymamy się w O’cebreiro, jednego z najbardziej znanych miejsc na Szlaku św. Jakuba. Zwiedzimy unikatowe Stare Miasto, nawiedzimy Katedrę, w której znajdują się relikwie Apostoła, zobaczymy m.in. słynny Portyk Chwały, zobaczymy Święte Drzwi, które są otwierane tylko w Roku Świętym. Po Mszy św. dalsze zwiedzanie miasta: zobaczymy najpiękniejszy parador w Hiszpanii - Hospital Real, pałac Biskupi, kościół franciszkanów. Wieczorem przejedziemy do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6 – 1 lipca 2017, sobota: Braga, Fatima

Rano, po śniadaniu wyjedziemy w kierunku Portugalii. Przejazd do Bragi, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Dobrego Jezusa na Górze. Następnie udamy się do Fatimy, gdzie Matka Boska przekazała dzieciom trzy tajemnice fatimskie. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Po kolacji weźmiemy udział w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami. Nocleg.

Dzień 7 – 2 lipca 2017, niedziela: Aljustrel, Fatima. Rano, po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Aljustrel, gdzie znajdują się domy dzieci, którym objawiła się Matka Boża. Następnie weźmiemy udział w Drodze Krzyżowej, urokliwie wijącej się wśród gajów oliwnych i zagajników eukaliptusowych. Droga ta prowadzi trasą, którą dzieci pokonywały do Cova da Iria. Następnie udamy się do Sanktuarium i miejsca objawień w Fatimie, podczas, których Matka Boska przekazała dzieciom trzy tajemnice fatimskie, nawiedzimy: Kaplicę Objawień - serce tego sanktuarium, Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej z grobami siostry Łucji oraz błogosławionych Franciszka i Hiacynty, Bazylikę Trójcy Świętej, zobaczymy także pomnik Jana Pawła II. Msza Św. w jednej z wielu Kaplic, ufundowanych dla pielgrzymów z całego świata. Wieczorem zakwaterowanie w Hotelu w Fatimie, obiadokolacja i nocleg. Wieczorem, po kolacji weźmiemy udział w Modlitwie Różańcowej i procesji z lampionami

Dzień 8 – 3 lipca 2017, poniedziałek: Lizbona. Rano, po śniadaniu udamy się do Lizbony. Zobaczymy najważniejszy i zarazem najpiękniejszy zabytek Lizbony - manueliński klasztor Hieronimitów. Zobaczymy słynną wieżę Belem i pomnik Odkrywców. Następnie urokliwymi uliczkami starej Lizbony podejdziemy do: Kościoła p/w. Św. Antoniego (gdzie urodził się św. Antoni). Następnie przejdziemy do Katedry z relikwiami św. Wincentego (patrona Lizbony) oraz zamku św. Jerzego, skąd roztacza się wspaniała panorama na całą stolicę Portugalii. Potem przejedziemy do hotelu w Fatimie, obiadokolacja. Po kolacji weźmiemy udział w pięknym Nabożeństwie Różańcowym na placu przed bazylika Fatimską. Nocleg.

Dzień 9 – 4 lipca 2017, wtorek: Batalha, Alcobaca, Nazare, Santarem. Rano, po śniadaniu udamy się do Batalhi, miasteczka słynącego z Klasztoru Santa Maria da Vitoria, arcydzieła portugalskiego gotyku (XIV - XVI wiek). Następnie udamy się do Alcobaca, w której zwiedzimy klasztor Santa Maria wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się do Nazare. Jest to niewielkie, urokliwe, portugalskie miasteczko leżące między skalistym wybrzeżem. Na urwistym brzegu, nad miastem, zbudowano małą wioskę Sitio. Największą budowlą jest tu piękny kościół Matki Boskiej z Nazare. Bazylika ta słynie z cudownej figurki N.M.P. oraz wielu cudów. Miejscowość słynie również z szerokiego pasa żółtej plaży. Na koniec dnia przejedziemy do Santarem, miejsca gdzie w niewielkim kościółku przechowywana jest relikwia Cudu Eucharystycznego. Wieczorem powrócimy do Fatimy na obiadokolację. Następnie zapraszamy na wieczorne nabożeństwo ze świecami. Nocleg.

Dzień 10 – 5 lipca 2017, środa: Toledo. Rano, po śniadaniu przejedziemy do Toledo, hiszpańskiego średniowiecznego miasteczka, w którym niemal na każdym kroku spotykamy ślady wielkiego mistrza - El Greco. Zobaczymy jego dom rodzinny, zwiedzimy monumentalną Katedrę ze wspaniałymi dziełami sztuki gotyckiej, barokowej i renesansowej. W godzinach wieczornych przejedziemy do hotelu w ok. Madrytu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 11 – 6 lipca 2017, czwartek: Montserrat, Costa Brava. Wcześnie rano po śniadaniu wyruszymy w kierunku Katalonii na wzgórze Montserrat, miejsca gdzie czczona jest niewielka figurka Madonny, nazwana La Moreneta. Msza Święta. Następnie przejedziemy na Costa Brava. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 12 – 7 lipca 2017, piątek: Barcelona. Rano, po śniadaniu przejazd do stolicy Katalonii - Barcelony. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od zobaczenia najsłynniejszego i wciąż niedokończonego dzieła Antonio Gaudiego - Sagrada Familia (z zewnątrz). Następnie przejedziemy do centrum miasta. Spacer po średniowiecznym centrum do Dzielnicy Gotyckiej. Nawiedzimy Katedrę Św. Eulalii. Spacer najdłuższą i uznaną za jedną z najbarwniejszych ulic Barcelony – La Ramblas. Wieczorem powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg

Dzień 13 – 8 lipca 2017, sobota: Costa Brava. Rano, po śniadanie w hotelu. Cały ten dzień przeznaczony będzie na odpoczynek i plażowanie na pięknych plażach dzikiego wybrzeża Costa Brava. Dla chętnym możliwość zorganizowania wycieczki fakultatywnej (dodatkowo płatnej) – rejs statkiem do Tossa de Mar, to urocze miasteczko kontrastów, znajduje się tu nowoczesna baza turystyczna, ale także średniowieczny zamek i zabytkowa dzielnica Villa Vella. Wieczorem obiadokolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 14 – 9 lipca 2017, niedziela: La Salette. Rano, po śniadaniu wyjedziemy w kierunku La Salette, miejsca gdzie w przepięknej scenerii alpejskich szczytów znajduje się Sanktuarium Płaczącej Madonny. Wieczorem zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 15 – 10 lipca 2017, poniedziałek: Ars-Sur-Formans. Rano, po śniadaniu, Msza Św. Czas wolny na osobistą modlitwę i możliwość nacieszenie się nieziemskimi widokami Alp. Następnie wyjedziemy w kierunku Ars, miasta związanego z posługą kapłańską „biednego proboszcza” czyli św. Jana Marii Vianney. Zobaczymy kościół i konfesjonał, w którym spowiadał ponad 17 godzin dziennie, nawiedzimy kaplicę serca, w której znajduje się relikwiarz z sercem świętego proboszcza, plebanię niezmienioną od czasów jego posługi. W godzinach popołudniowych wyjedziemy w drogę powrotną. Przejazd autokarem przez Francję. Nocny przejazd autokarem.

 

Dzień 16 – 11 lipca 2017, wtorek: Powrót do Polski. Kontynuacja podróży do Polski. W godzinach popołudniowych powrót do parafii. Zakończenie pielgrzymki.