OGŁOSZENIA PARAFIALNE

2 Niedziela Wielkiego Postu – 25 lutego 2024

 

1.              Zarząd Rejonowy PCK w Białobrzegach serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w akcji honorowego oddawania krwi – Bóg zapłać!

2.              Dzisiaj w naszej Ojczyźnie ofiary zbierane po mszach św. przeznaczamy na misje w ramach Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami - Dzieło Pomocy „Ad Gentes”.

3.           Zbiórka parafialna na studnie w Zambii osiągnęła już 77 % czyli 23250, zł. Na Facebooku parafialnym można obejrzeć filmik, jak wyda wypływa ze studni.

4.              W tym tygodniu pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

5.              W tym tygodniu pierwszego marca o g. 17.00 – intencja mszalna z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych; zapraszamy.

6.              Zbiórka żywności dla potrzebujących w ramach działalności Caritas odbędzie się w dniach 8 – 9 marca w niektórych sklepach w Białobrzegach; zbierać będą wolontariusze z oznaczeniami.

7.              W przyszła niedzielę po sumie spotkanie formacyjne KŻR.

8.              W Wielkim Poście DROGA KRZYŻOWA w piątki o g. 8.oo i 16.15; w niedziele Wielkiego Postu o g. 16.15 GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym.

9.              Rekolekcje szkolne w kościele dla młodzieży w tym tygodniu od środy 28 lutego do piątku 1 marca; poprowadzi je ks. Krzysztof Bochniak. Rekolekcje dla szkół podstawowych od poniedziałku 4-tego do środy 6-go marca; poprowadzi grupa rekolekcyjna Ruchu Światło-Życie.

10.           Rekolekcje parafialne poprowadzi ks. Kamil Dyka i będą trwały od piątku przed - do V niedzieli Wielkiego Postu. Spowiedź w kościele we wtorek po V niedzieli WP.

11.           Ekstremalna Droga Krzyżowa jest planowana w tym roku 22 marca, tj. w piątek przed Palmową Niedzielą; wspólne wyjście odbędzie się po mszy sw. wieczornej. Dostępne będą trasy o długości 30, 35 i 42 km.

12.           Opłaty EKO od grobu za wywóz śmieci do końca marca obowiązują w wysokości 55, zł. Od kwietnia będzie 60, zł, ponieważ otrzymaliśmy powiadomienie o podwyżce opłat za wywóz śmieci z cmentarza.

13.           Informujemy Parafian, że w ostatnim tygodniu marca, który jest ostatnim tygodniem Wielkiego Postu czyli od 25 marca poniedziałku po Niedzieli Palmowej msze św. i nabożeństwa wieczorne będą o g. 18.00.

14.           Caritas Diecezji Radomskiej, zwraca się z prośbą o przekazanie 1,5% podatku z rozliczenia za rok 2023. Na stoliczku po chórem stosowne ulotki.

15.           Na MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ zaprasza proboszcz i grupa teatralna w KAŁKOWIE-GODOWIE. Szczegóły na plakacie.

16.           Zapraszamy parafian i inne osoby chętne 17 marca po Mszy Świętej wieczornej na przedstawienie pt. „Eucharystia - Największy z cudów” - o przeżywaniu Mszy Świętej, na podstawie mistycznych objawień Cataliny Rivas; przygotowane przez grupę, koordynowaną przez Domowy Kościół z naszej parafii wraz z Ks. Jackiem.

17.           PRZYGOTOWANIE BEZPOŚREDNIE DO MAŁŻEŃSTWA dawniej nazywane kursem przedmałżeńskim odbywa się w ramach dekanatu jedlińskiego (do którego należy nasza par. Białobrzegi) w Jedlińsku; miejsce spotkań: Gminna Biblioteka w Jedlińsku ul. Warecka 4, 26-660 Jedlińsk. Więcej informacji odszukać można na stronie internetowej par. Jedlińsk. 

18.           Dzisiaj chciałbym podać Parafianom pewną informację dotyczącą korzystania z energii elektrycznej i ogrzewania kościoła gazem, czyli w sezonie zimowym. Na rachunku za energię każdy z nas dostaje w rozliczeniu wiele pozycji bardzo specjalistycznych. Ja proponuję następujący sposób. Za czas rozliczeniowy jednego rachunku za energię czyli za dwa przykładowe miesiące. W tym czasie w kościele było ok. 208 mszy św. na tygodniu i w niedziele; dodać pogrzeby, śluby, chrzty poza mszą św. i inne wydarzenia – ok. 40; razem 248 zdarzeń dziejących się w kościele. Po podzieleniu sumy rachunku za PGE i PGNiG za dwa miesiące przez 248 – wychodzi z tego, że podczas każdego z tych zdarzeń korzystamy z energii elektrycznej za 62, zł oraz z gazu za 54, zł. czyli razem 116, zł. Oczywiście udział w spłacie tego jest inny za niedziele (większa ilość ludzi w kościele) a inny na tygodniu (mniejsza ilość ludzi w kościele) i podczas tych innych nabożeństw. Całość tego spłacamy za ofiary składane w niedziele na tzw. tacę, za co bardzo serdecznie Parafianom dziękujemy. Na razie to wszystko układa się dobrze, mamy spłacane na bieżąco rachunki. Niepokój budzą zapowiedzi tzw. uwolnienia cen energii od lipca tego roku, co polecamy uwadze i modlitwom Parafian.     

19.           Ostatnio została uruchomiona dawna sygnaturka na małej wieżyczce kościoła; wydzwania ona sygnał przez 1 minutę od poniedziałku do soboty o g. 11.45; natomiast o 19.45 od poniedziałku i w niedziele.

 

20.           Przyjmijmy błogosławieństwo …

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

1 Niedziela Wielkiego Postu – 18 lutego 2024

 

1.            Serdecznie dziękujemy za ofiary na potrzeby ofiar wojny na Ukrainie złożone w środę popielcową – Bóg zapłać!

2.            Informujemy też z radością, że na studnie w Zambii zebraliśmy już 74% sumy czyli 22280, zł. Bóg zapłać!

3.            Przyszła niedziele 25 lutego to tegoroczny Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami - Dzieło Pomocy „Ad Gentes” obchodzony pod hasłem: „W Kościele jesteśmy Wspólnotą Misyjną”. Po mszach sw. będziemy zbierać ofiary na ten cel.

4.            Nabożeństwa pasyjne Wielkiego Postu: w piątki droga krzyżowa o g. 8.oo i 16.15; w każdą niedzielę Wielkiego Postu o g. 16.15 GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym.

5.            Rekolekcje szkolne będą odbywały się w kościele dla młodzieży od środy 28 lutego do piątku 1 marca; poprowadzi je ks. Krzysztof Bochniak. Rekolekcje dla szkół podstawowych od poniedziałku 4-tego do środy 6-go marca; poprowadzi grupa rekolekcyjna Ruchu Światło-Życie.

6.            Rekolekcje parafialne poprowadzi ks. Kamil Dyka i będą trwały od piątku przed - do V niedzieli Wielkiego Postu. Spowiedź w kościele we wtorek po V niedzieli WP.

7.            Ekstremalna Droga Krzyżowa jest planowana w tym roku 22 marca, tj. w piątek przed Palmową Niedzielą; wspólne wyjście odbędzie się po mszy sw. wieczornej. Szczegóły tras będą ogłoszone wkrótce.

8.            Otrzymaliśmy powiadomienie o podwyżce opłat za wywóz śmieci z cmentarza. Dlatego do końca marca obowiązuje opłata od grobu EKO 55, zł. Od kwietnia będzie 60, zł.

9.            Trwa zbiórka książek o tematyce religijnej ale też innych np. historia, geografia, powieści, lektury itd. Chcemy utworzyć bibliotekę parafialną. Prosimy przynosić książki do kancelarii parafialnej.

10.         Zapraszamy 17 marca po Mszy Świętej wieczornej wszystkich parafian i inne osoby chętne na przedstawienie o przeżywaniu Mszy Świętej pt. „Eucharystia - Największy z cudów”, przygotowane na podstawie mistycznych objawień Cataliny Rivas; przygotowane przez grupę, koordynowaną przez Domowy Kościół z naszej parafii wraz z Ks. Jackiem.

11.         Zarząd Rejonowy PCK w Białobrzegach serdecznie zaprasza wszystkich honorowych dawców krwi oraz inne osoby chętne do wzięcia udziału w akcji honorowego oddawania krwi 20 lutego w g. od 8.15 do 12.15 w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach przy ul. Kopernika 4. Na twoją krew czekają chorzy. Oddając krew, spełniasz najpiękniejszy czyn, ratujesz zagrożone życie. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65-go roku życia, czujesz się zdrowy, CHCESZ POMÓC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI WEŹ UDZIAŁ W TEJ AKCJI. Krwi nie można niczym zastąpić ani sztucznie wyprodukować, dlatego tak ważna jest ofiarność ludzi o dobrym sercu.

 

12.         Przyjmijmy błogosławieństwo …

 

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

O SOLIDARNOŚĆ Z OFIARAMI WOJNY NA UKRAINIE, PO DWÓCH LATACH OD INWAZJI ROSYJSKIEJ:

Od samego początku wojny Kościół w Polsce świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br. Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE dawne, ciągle aktualne

  W minionym roku 2023 nasza PARAFIA poniosła m. in. następujące systematyczne obciążenia na rzecz Państwa: na tzw. ZUS miesięczna opłata całościowa ok. 2300, zł. co daje za cały rok 27600 zł. Wszystko to mamy zapłacone z Waszych! cotygodniowych składek na tacę. Bóg zapłać za pamięć o parafii. Oczywiście ta opłata nie obejmuje składek, które są płacone za księży pracujących w szkołach.

 W minionym roku 2023 parafia ponosiła/poniosła m. in. następujące systematyczne obciążenia kościelne: na rzecz seminarium duchownego w Radomiu comiesięczna tzw. dotacja 1012, zł. co daje za cały rok 12144, zł.; na Kurię diecezjalną comiesięczna dotacja 1288, zł. co daje za cały rok 15456, zł.; razem ten fragment ponoszonych wydatków wynosi: 27600, zł. Wszystko to mamy zapłacone z naszych/Waszych! cotygodniowych składek na tacę. Bóg zapłać za pamięć o parafii.

 ................................................................................................

Pielgrzymki autokarowe do Medjugorie w różnych terminach z biurem pielgrzymkowym GloriaTur podane są na plakacie w gablocie; tam są też ceny.

........................................................................................................

Rok liturgiczny i duszpasterski 2023/2024 przeżywamy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie kościoła”.   

........................................................................................................

Szkoła Biblijna dla Dorosłych im. Św. Hieronima w Radomiu zaprasza Wszystkich, którzy pragną poznawać Pismo Święte. Wykłady w roku akademickim  2023/24 odbywać się będą w każdą drugą niedzielę miesiąca w godz. 17.00-20.00. w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Tematyka tegorocznych spotkań: EWANGELIA CZYTANA Z ŻYCIA ŚWIĘTYCH. Rozpoczęcie wykładów w niedzielę 8 października 2023 r. g. 17.00.

........................................................................................................

Przypominamy ogłoszenie sprzed kilku lat dotyczące odprawiania mszy św. Często zdarzają się sytuacje, że w niedziele i święta ale także czasami „na tygodniu” jest zamówionych intencji mszalnych więcej niż jest nas księży. Wyjaśnialiśmy, że w tej sytuacji my mamy możliwość 1-mo zdecydowanie nie przyjmować tych ponad liczbowych intencji albo  2-do przyjmować z wyjaśnieniem, że … u nas podczas mszy św. my wyczytujemy te intencje, modlimy się w tzw. modlitwie powszechnej ale niektóre te intencje ponad liczbowe są odprawiane np. przez księży seniorów w Radomiu albo przez misjonarzy itd. Od strony teologicznej w tej drugiej sytuacji nic z tzw. dóbr duchowych przypisanych do odprawiania mszy świętej nie traci osoba lub osoby, za którą/które się modlimy. Jest to z naszej strony grzeczność wobec osób, które zamawiają te ponad liczbowe msze św. A przecież większość chce, żeby to była niedziela lub święto. Podczas zamawiania intencji na dany termin zawsze informujemy O TEJ SYTUACJI i wtedy należy się zdecydować na rozwiązanie.

........................................................................................................

 Zachęcamy wszystkich Parafian do modlitwy o powołania; o zdrowie i siły dla księży już realizujących swoje powołanie, szczególnie za seniorów i chorych oraz o nowe powołania według Serca Jezusowego. Codzienna jałmużna modlitwy o powołania: jedno "Zdrowaś Maryjo". Sami widzimy jak pod tym, względem zmienia się sytuacja … w naszym seminarium na pierwszy rok zgłosiło się 3 nowych kandydatów, w innych diecezjach jest podobnie. Zmarło w naszej diecezji do lipca 6 księży. Pan Bóg daje nam znaki i wymaga, abyśmy także duszpasterstwo podejmowali w tych nowych sytuacjach. Sam Jezus zapewnił nas: Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. 

........................................................................................................

 Informujemy Parafian, że w tym roku katechezę prowadzi 12 osób. Sześcioro to osoby świeckie oraz trzy siostry zakonne i trzech księży. Zachęcamy dzieci i młodzież (rodzice niech im przypomną i dopilnują), aby na rozpoczęcie nowego roku szkolnego przystąpić do spowiedzi. Przypominamy, że w naszym kościele spowiedź 15 minut przed każdą mszą św.

........................................................................................................

Ustalono następujący porządek godzinowy Uroczystości I Komunii Świętej w naszej parafii w 2024 roku: 19 maja o g. 10.15 klasy 3A oraz 3B, 19 maja o godz. 12.15 klasy 3C, 3D oraz Sucha.

 ........................................................................................................

 Renowację starego krzyża w pracowni na Wawelu w Krakowie odnalezionego swego czasu na strychu plebanii podjęliśmy w ramach tegorocznych prac.