1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w winnicy Bożej. Musimy modlić się o święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych łask Bożych płynących z sakramentów świętych.
2. Rokrocznie w ostatnią niedzielę kwietnia z inicjatywy MIVA Polska tradycyjnie obchodzona jest Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Obserwując codzienność, dostrzegamy, jak pilna jest potrzeba modlitwy o bezpieczne poruszanie się po drogach i wzajemny szacunek między kierowcami.
3. W tym tygodniu, w środę, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.
4. Jednocześnie w środę z inicjatywy Episkopatu Polski naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia będziemy obchodzili Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.
5. W najbliższy piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się na nabożeństwie majowym. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali od niedzieli do piątku o godz. 17.30 a w soboty po Mszy o godz. 07.15. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, na różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.
6. We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosili go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym.
DYSPENSA
od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych 1 maja 2026 roku.
Mając na uwadze dobro duchowe wiernych, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim diecezjanom oraz przebywającym na terenie diecezji radomskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych, w dniu 1 maja 2026 roku.
Jednocześnie korzystających z dyspensy zobowiązuję do modlitwy o pokój na świecie, a także w intencjach wyznaczonych przez Papieża Leona XIV.
† Marek Solarczyk
Biskup Radomski
7. W sobotę, 2 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Msze Święte tego dnia w naszym kościele będą sprawowane o godz.07.00, 09.00, 10.30., 12.30., 18.00
Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.
8. W tę przyszłą sobotę przypada też doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
KŻR naszej parafii przed kościołem rozprowadzają flagi narodowe w cenie 10 zł.
9. W przyszłą niedzielę w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny o godz. 10.30
10. Również w przyszłą niedzielę na Mszy o godz. 18.00 będziemy się modlili o światło Ducha świętego i wszelkie Boże błogosławieństwo dla tegorocznych Maturzystów. Do wspólnej modlitwy zapraszamy Maturzystów, ich Bliskich, Dyrekcje i Grona Pedagogiczne naszych szkół średnich.
11. W nadchodzącym tygodniu przypada (czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca) pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
- W czwartek 30 kwietnia będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.
- W pierwszy piątek (1 maja) będzie szczególna okazja do oddania czci Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz do pojednania się z Bogiem i braćmi.
- Adoracja Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem pierwszopiątkowym po Mszy o godz. 06.30 i przed Mszą św. o godz. 18.00 oraz okazja do spowiedzi świętej w naszym kościele przed porannymi Mszami i od godz. 17.00
- Z posługą sakramentalną do chorych i seniorów naszej parafii udamy się o godz. 09.00
- Msza Święta wynagradzającą Najświętszemu Sercu Jezusowemu w kościele o godz. 18.00.
- W pierwszą sobotę (2 maja) oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi Panny oraz czcimy Ją jako Królową Polski.
- Po Mszy o godz. 07.00 nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca połączone z nabożeństwem majowym.
12. Osobistym modlitwom wszystkich parafian polecam też dzieci z naszej wspólnoty, które przygotowują się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Niech ich serca na trwałe zaprzyjaźnią się z Panem Jezusem, aby jak najczęściej przystępowały do Eucharystii – źródła największych łask. Już dzisiaj informuję, że w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej będzie miała miejsce w niedzielę 17 maja podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 i 12.30
13. Caritas Diecezji Radomskiej ma zaszczyt zaprosić do udziału w obchodach Dnia Dobra, które odbędą się w dniu 26 kwietnia 2026 roku w Amfiteatrze w Białobrzegach.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, stanowiącą duchowe wprowadzenie do wspólnego świętowania oraz refleksji nad ideą niesienia dobra bliźnim.
W programie przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych: m.in. stoiska z domowymi posiłkami, a także atrakcje i występy artystyczne, m.in:
- Dziecięco – młodzieżowa schola naszej parafii
· ok. godz. 18.00 występ zespołu Ciupaga
· ok. godz. 19.30 występ zespołu Playboys.
Dzień Dobra to wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania, integracji oraz promocji działalności charytatywnej i wolontariatu. Państwa obecność będzie dla nas ogromnym zaszczytem i wsparciem dla podejmowanych inicjatyw.
Liczymy na możliwość wspólnego przeżywania tego szczególnego dnia.
Z wyrazami szacunku
Zarząd oraz Pracownicy Caritas Diecezji Radomskiej
14. Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne i Białobrzeskie Centrum Kultury „ Białe Brzegi” zapraszają na spotkanie „ Robert Grudzień – Historia Muzyką Pisana”, które odbędzie się 30 kwietnia o godz. 17.)) w nowej części Białobrzeskiego Centrum Kulturalnego „ Białe Brzegi” (wejście od ul. Targowickiej)
15.Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne zbiórką „ Dla Leonka – Czytamy i Pomagamy” włącza się w akcję zbieranie pieniędzy na leczenie chorego chłopca. Kwesta publiczna odbędzie się 3 i 10 maja br. na placu przy kościele. Szczegóły akcji znajdują się na plakacie w gablocie przed kościołem.
16. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego:
- o Weronice Krawczyk, ułaskawionej przez prezydenta odważnej matce, której groziło więzienie za to, ze ostrzegła inną kobietę przed złym lekarzem
- dlaczego każdy ksiądz musi być odważny wobec wilków, gotowy na cierpienie i dlaczego nie może dawać wiernym fałszywego pokoju
- o zmarłym niedawno Jacku Magierze, piłkarzu i trenerze piłkarskim, dobrym człowieku, który pokładał nadzieję w Bogu
17. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności Marian Aleksander Siadkowski i Robert Rumniak. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…
18. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli
ZAPROSZENIE NA MSZĘ ŚW. W INTENCJI KSIĘDZA BISKUPA MARKA
Zapraszamy Czcigodnych Księży, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich naszej diecezji do uczestnictwa we Mszy Świętej w intencji Księdza Biskupa Marka Solarczyka, który 25 kwietnia będzie obchodził swoje imieniny.
Niech nasza wspólna modlitwa otoczy Dostojnego Solenizanta, zwłaszcza podczas Mszy Świętej sprawowanej w dniu imienin o godz. 18.00 w Katedrze Radomskiej, aby wypraszać dla Księdza Biskupa obfitość Bożych łask i darów Ducha Świętego.
Ks. Marek Fituch
Wikariusz Generalny
1. Dziś przypada trzecia niedziela Wielkanocy. Przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa Zmartwychwstałego. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się przez nasz pełny udział w Eucharystii.
2. W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.
3. W najbliższy czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzili uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Od tysiąca lat jesteśmy chrześcijanami. Ale z tej wielkiej łaski wypływają także zadania, przede wszystkim godnego wypełniania Ewangelii Chrystusowej w codziennym życiu. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się jej wstydzić i nie możemy spokojnie patrzeć, kiedy się ją poniewiera. Tego dnia wszystkich parafian zapraszam na uroczystą Eucharystię o godz. 18.00.
4. Także w tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, celebrujemy święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Choć Dni Modlitw o Urodzaje, znane również jako Dni Krzyżowe, obchodzone są w Polsce w poniedziałek, wtorek i środę po szóstej niedzieli Wielkanocnej (to już będzie w maju), również w sobotnie święto Świętego Marka Ewangelisty Eucharystię o godz. 18.00 połączymy z nabożeństwem błagalnym. Wszyscy, także mieszkańcy miast, proszą o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba.
5. Przyszłą niedzielę – Niedzielę Dobrego Pasterza – będziemy przeżywali jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Rozpoczną się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o co już dzisiaj wszystkich parafian gorąco proszę.
6. Caritas Diecezji Radomskiej ma zaszczyt zaprosić do udziału w obchodach Dnia Dobra, które odbędą się w dniu 26 kwietnia 2026 roku w Amfiteatrze w Białobrzegach.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, stanowiącą duchowe wprowadzenie do wspólnego świętowania oraz refleksji nad ideą niesienia dobra bliźnim.
W programie przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych: m.in. stoiska z domowymi posiłkami, a także atrakcje i występy artystyczne, m.in:
· ok. godz. 18.00 występ zespołu Ciupaga
· ok. godz. 19.30 występ zespołu Playboys.
Dzień Dobra to wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania, integracji oraz promocji działalności charytatywnej i wolontariatu. Państwa obecność będzie dla nas ogromnym zaszczytem i wsparciem dla podejmowanych inicjatyw.
Liczymy na możliwość wspólnego przeżywania tego szczególnego dnia.
Z wyrazami szacunku
Zarząd oraz Pracownicy Caritas Diecezji Radomskiej
7. Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne i Białobrzeskie Centrum Kultury „ Białe Brzegi” zapraszają na spotkanie „ Robert Grudzień – Historia Muzyką Pisana”, które odbędzie się 30 kwietnia o godz. 17.)) w nowej części Białobrzeskiego Centrum Kulturalnego „ Białe Brzegi” (wejście od ul. Targowickiej)
8.Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne zbiórką „ Dla Leonka – Czytamy i Pomagamy” włącza się w akcję zbieranie pieniędzy na leczenie chorego chłopca. Kwesta publiczna odbędzie się 3 i 10 maja br. na placu przy kościele. Szczegóły akcji znajdują się na plakacie w gablocie przed kościołem.
9. W dniach 24-26 kwietnia na hali przy ul. Reymonta 13 odbędzie się kiermasz charytatywny dla Leona Słomki. Serdecznie zapraszamy
10. Dziękujemy wszystkim za okazaną wyrozumiałość związaną pracami przy pielęgnacji terenów zielonych przy kościele. Panu Arturowi Kalecie dziękujemy za dobrosąsiedzką pomoc.
11. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego:
- dlaczego w okresie wielkanocnym miejsce czytań ze Starego Testamentu zajmują Dzieje Apostolskie
- o kosmicznej misji Artemis II i astronautach, którzy okrążając Księżyc, chwalili Boga, a ich słowa stały się głośne na całym świecie
- o wybitnym angielskim poecie, krewnym Szekspira, który został stracony, tylko dlatego, że był księdzem
12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli
PIERWSZA ROCZNICA ŚMIERCI ŚP. KS. BP. PIOTRA TURZYŃSKIEGO
W najbliższy wtorek, 14 kwietnia, przypada pierwsza rocznica śmierci śp. Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego. Proszę wszystkich kapłanów, osoby życia konsekrowanego i diecezjan o modlitwę w intencji śp. Ks. Bp. Piotra.
Wasz Biskup Marek
1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”. Jako uczniowie Chrystusa uobecniającego miłosierdzie Boże, głośmy je światu i okazujmy je wszystkim braciom i siostrom. Dziś o godz. 15.00 Msza św. i Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy.
2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Do 2012 roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony był w październiku, a od 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę Wielkanocy, w święto Miłosierdzia Bożego. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Stąd też dzisiaj ofiarami wspieramy dobre dzieła naszej diecezjalnej Caritas.
3. W najbliższy wtorek, 14 kwietnia, przypada państwowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, które ma nam przypominać o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu.
4. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.
5. Spotkanie z kandydatami do Bierzmowania, które miało się odbyć w tym tygodniu, zostało przełożone na inny termin, który zostanie podany w wyprzedzeniem.
6, W przyszłym tygodniu nasi ministranci wezmą udział w Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów w Piłce Nożnej. Polecamy Ich Waszej Kochani modlitwie i ustawicznie zapraszamy chłopców, którzy byli ministrantami lub chcieliby dołączyć Liturgicznej Służby Ołtarza. Szczegóły u duszpasterzy.
7. W najbliższy czwartek i piątek, za pozwoleniem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy Białobrzegi przewidziana jest wycinka drzew przy kościele od strony ul. Rzecznej. Drzewa te stanowią zagrożenie dla osób i mienia.
Natomiast w najbliższą środę pracownicy Wojewódzkie Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Radomiu wykonają oględziny drzewostanu istniejącego na parafialnym cmentarzu i stanowiącego zagrożenie dla osób i nagrobków.
8. Najnowszy numer Gościa Niedzielnego:
- o tym, że najbardziej znanym polskim „towarem eksportowym” jest Boże Miłosierdzie, jak najcenniejszy polski znak rozpoznawczy może kształtować nasz wizerunek w świecie
- czy św. Paweł pomoże zrozumieć współczesny spór w relacjach chrześcijańsko-żydowskich
9. W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności Janina Jasik i Jan Wojciech Błoński. Zmarłych parafian polećmy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…
10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli
Strona 2 z 11
Numery kont bankowych
Ofiary na rzecz parafii:
55 9117 0000 0022 5982 2000 0010
Ofiary z racji zamówionych intencji mszalnych:
63 9117 0000 0022 5982 2000 0060
Utrzymanie czystości na cmentarzu (EKO):
97 9117 0000 0022 5982 2000 0030