INFORMACJE DIECEZJALNE

Radom, dnia 11 października 2018 r.                                                                           Nr 40 (868)


 

Dzień Dziecka Utraconego 15 października 2018 r.

Każdego roku w dniu 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Przywołuje on wspomnienie wszystkich dzieci, które zmarły na różnych etapach życia i z różnych przyczyn. W tym dniu myślą i modlitwą obejmujemy rodziców, którzy przeżyli niewyobrażalną tragedię, jaką jest śmierć dziecka.

Według statystyk każdego roku w Polsce doświadczeniem straty dziecka dotkniętych jest blisko pięćdziesiąt tysięcy rodzin. W tej grupie ponad czterdzieści tysięcy matek przeżywa poronienie, dwa tysiące dzieci rodzi się jako martwe, zaś kolejne pięć tysięcy umiera jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia z powodu chorób i wypadków.

Rodzicom przeżywającym utratę dziecka pragniemy nieść duchowe wsparcie, towarzysząc im w modlitewnym czuwaniu.

Dzień Dziecka Utraconego w Diecezji Radomskiej będzie obchodzony 15 października 2018 r. (w poniedziałek) w dwóch miejscach: w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i w Parafii Świętej Rodziny w Radomiu:

 

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

14.30 – Msza Święta w intencji rodziców przeżywających śmierć dziecka;

15.30 – modlitwa różańcowa przed Grobem Dziecka Utraconego

 

Parafia Świętej Rodziny w Radomiu:

18.00 – Msza Święta

19.00 – modlitwa różańcowa przed Pomnikiem Maryi Matki Życia

 

X Henryk Tomasik

Biskup Radomski

------------------------z----------------------------

 

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży i Duszpasterstwo Akademickie

 

1.   (do niedzielnych ogłoszeń)

19 października ludzie młodzi z naszej Diecezji modlić się będą na Jasnej Górze w intencji Synodu, który trwa w Rzymie i w intencji wszystkich młodych ludzi. Będzie to diecezjalne czuwanie, na które serdecznie wszystkich zapraszamy. Czuwanie rozpocznie się modlitwą Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00. Następnie konferencja, wspólna modlitwa różańcowa oraz Msza św. o godz. 24.00, możliwość indywidualnej modlitwy. Duszpasterze Młodzieży Centrów organizują wyjazd. Zachęcamy zatem do wspólnego wyjazdu i modlitwy.

2.   (do niedzielnych ogłoszeń w dekanatach radomskich)

Za kilka dni mija dokładnie 40. rocznica wyboru krakowskiego Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ciągle żywe są w naszych sercach i umysłach słowa Jana Pawła II, szczególnie te, które kierował do swoich Rodaków. Pozostają też żywe te momenty i papieskie słowa, które skierował do nas Radomian pamiętnego 4 czerwca 1991 r.

Chcemy uczcić Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Radomia tego szczególnego dnia, gromadząc radomską społeczność, szczególnie ludzi młodych, których tak bardzo mocno „szukał” Papież, na Apelu Papieskim, dnia 16.10.2018 r. o godz. 20.37 na Placu Corazziego.

Wspólna modlitwa, jeszcze raz przywołane papieskie słowa, Barka na 100 gitar oraz światełko do nieba dla Jana Pawła II o godz. 21.37 będą stanowiły elementy składowe naszego spotkania.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na to wyjątkowe spotkanie dla uczczenia św. Jana Pawła II.

Ks. Mariusz Wilk

Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży

------------------------z----------------------------

 

Zaproszenie na Mszę św. w 17. Rocznicę śmierci Biskupa Jana Chrapka

 

Czcigodni Księża,

w czwartek, 18 października, przypada 17. rocznica tragicznej śmierci Księdza Biskupa Jana Chrapka. Zapraszamy Czcigodnych Księży oraz Wiernych do uczestnictwa w okolicznościowej Mszy św. w katedrze radomskiej o godz. 18.00, której będzie przewodniczył Ks. Biskup Henryk Tomasik.

Bezpośrednio po Mszy św. wręczona zostanie nagroda „Viventi Caritate”, poświęcona pamięci Bp. Jana Chrapka.

Bardzo prosimy o wspomnienie tej okoliczności w ogłoszeniach parafialnych i zachęcenie wiernych do modlitwy w intencji zmarłego Pasterza.

Z pozdrowieniem

Fundusz im. bp. Jana Chrapka

------------------------z----------------------------

 

REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE

Serdecznie zapraszamy Czcigodnych Księży na rekolekcje kapłańskie, przypominając o obowiązku corocznych ćwiczeń duchowych. W ośrodku rekolekcyjnym Turno koło Białobrzegów rekolekcje odbędą się w tym roku w dniach od 5 do 7 listopada. Początek w poniedziałek o godzinie 10.00, a zakończenie w środę.

Rekolekcje poprowadzi biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie ks. bp Radosław Zmitrowicz OMI. Ksiądz Biskup urodzony w 1962 roku w Gdańsku-Wrzeszczu jest członkiem Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i naszym rodakiem z Kozienic. Pracował jako misjonarz w Turkmenistanie, a od 2000 roku na Ukrainie. Został konsekrowany na biskupa 9.02.2013 przez biskupa Leona Dubrawskiego w Katedrze Kamieniecko-Podolskiej.

Zgłoszenia proszę kierować do informacji naszego ośrodka: pod nr tel.48 613 24 44, 695 773 916, 794 303 494 w godz. od 9.00 do 17.00 lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę Księży o zabranie ze sobą alby i stuły.

 

W tym roku w naszej diecezji będą jeszcze rekolekcje u Księży Filipinów w Studziannie w dniach 19-22 listopada oraz w Ośrodku Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie im. ks. Tadeusza Mazura w Dąbrówce w dniach 2-5 grudnia.

 

Bardzo proszę Czcigodnych Księży, aby tak zaplanować czas rekolekcji i pomóc je zaplanować współbraciom, by były to rekolekcje stacjonarne i by były czasem oddzielenia od codziennych obowiązków oraz okazją do nabrania sił duchowych i fizycznych.

X Piotr Turzyński

------------------------z----------------------------

 

Duszpasterstwo Misyjne

Z racji Tygodnia Misyjnego (przedostatnia niedziela października) przesyłam Przewielebnym Kapłanom, Katechetom i wszystkim przyjaciołom misji najserdeczniejsze życzenia. „Wiara chrześcijańska pozostaje zawsze młoda, jeśli otwiera się na misję, którą przekazuje nam Chrystus” - słowa Pp. Franciszka z Orędzia na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny 21 X 2018 r. wypadający w czasie Synodu Biskupów o młodzieży i w Roku Duszpasterskim: Idźcie i głoście.

Taca z Dnia Misyjnego przeznaczona jest na Papieskie Dzieła Misyjne. Proszę zapowiedzieć tę zbiórkę.

§

Dziękując za dotychczasową ofiarność serdecznie proszę Przewielebnych Księży Proboszczów o przeprowadzenie zbiórki środków czystości: proszków do prania, mydeł, pasty do zębów oraz przyborów szkolnych. Tydzień Misyjny jest okazją do uczulenia szczególnie dzieci i młodzież na potrzeby biedniejszych ludów. Dary prosimy dostarczyć na furtę WSD lub do Kurii.

W imieniu Duszpasterstwa Misyjnego

Ks. Bernard Kasprzycki

------------------------z----------------------------

 

Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli

W sobotę, 20 października, Ksiądz Biskup Piotr Turzyński zaprasza na czwartą diecezjalną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej wszystkich nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz pracowników oświaty. W programie pielgrzymki przewidziany jest wykład Księdza dr. Daniela Swenda, wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem oraz Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Piotra. Początek spotkania o godzinie 10.00.

 

Program pielgrzymki:

10.00 – Powitanie przybyłych pielgrzymów w Bazylice

10.15 – Konferencja duchowa: ,,W obronie tożsamości chrześcijaństwa” – ks. dr Daniel Swend (WSD Radom)

11.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Różaniec, Sakrament Pokuty i Pojednania

12.00 – przerwa – kawa / herbata 

12.30 – Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Piotra Turzyńskiego

13.30 – Akt zawierzenia przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej

 

Zapisy na wyjazd autokarem z Radomia przyjmuje ks. Wojciech Wojtyła.

Więcej Informacji pod numerem telefonu: 504 060 390

Ks. Wojciech Wojtyła

------------------------z----------------------------

 

ZAPROSZENIE

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej oraz Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej zaprasza w ramach cyklu „Poznać Nieznanego - Duch Święty i Jego Dary” na prelekcją multimedialną KS. MGR. DANIELA WIECHECIA pt. „Duch Święty i Jego Dary: Dar pobożności”.

PONIEDZIAŁEK, 15 października 2018 r., Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, Skarżysko-Kamienna, godz. 19.00.

Ks. Jacek Kucharski

Diecezjalny Moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Ks. Jerzy Karbownik

Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej

------------------------z----------------------------

 

FORMACJA STAŁA DUCHOWIEŃSTWA W ROKU 2018/19

Kontynuując spotkania w ramach stałej formacji kapłanów roczników święceń 2007-2018 podajemy terminy spotkań (uwaga: nastąpiła zmiana terminu spotkania dla Neoprezbiterów i Księży z roczników święceń 2014-2017):

I semestr:

9-10 listopada – roczniki święceń - 2007 – 2008 – 2009 - 2010 – miejsce spotkania: Dom Rekolekcyjny w Dąbrówce

16-17 listopada – roczniki święceń - 2011 – 2012 - 2013 – miejsce spotkania: Internat Szkoły w Mariówce

23-24 listopada – Neoprezbiterzy – Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu

30 listopada-1 grudnia – roczniki święceń – 2014 – 2015 – 2016 – 2017 – miejsce spotkania: Internat Szkoły w Mariówce

II semestr:

22 - 23 lutego 2019 - roczniki święceń - 2007 – 2008 – 2009 – 2010

1 – 2 marca 2019 – Neoprezbiterzy – Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu

8 – 9 marca 2019 – roczniki święceń - 2011 – 2012 – 2013

15 – 16 marca 2019 - roczniki święceń – 2014 – 2015 – 2016 – 2017

 

Początek spotkania w piątek, godz. 17.00, zakończenie w sobotę, ok. godz. 13.00. W późniejszym terminie zostanie podany szczegółowy program spotkania. 

Ks. Maciej Korczyński

Dyrektor ds. Stałej Formacji

Kapłanów

 

PIELGRZYMKA POLICJI

28 października br. (niedziela) o godz. 12.30 odbędzie się Pielgrzymka Pracowników Policji i ich rodzin z diecezji radomskiej i ziemi świętokrzyskiej do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, w którym znajduje się również figura św. Michała Archanioła - Patrona Policji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej pielgrzymce.

Ks. Jerzy Karbownik

Kustosz Sanktuarium