ZAPRASZAMY!

Link do strony organizatora

IZRAEL - 14 dni (odlot z Krakowa)
WIELKI TYDZIEŃ - WIELKANOC 2023 roku

ZIEMIA ŚWIĘTA

Przeżywanie pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa stanowi centrum i fundament wiary chrześcijańskiej. Pielgrzymowanie i obecność na miejscach świętych, w czasie Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie jest niepowtarzalną okazja pogłębienia naszej wiary oraz możliwością bycia uczestnikami najważniejszych nabożeństw liturgicznych w życiu całego Kościoła. Bycie pielgrzymem w tym świętym czasie przeżywania pamiątki naszego odkupienia to pewnego rodzaju powrót do przeszłości, do konkretnych miejsc i wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach życia Chrystusa.

1 DZIEŃ (31 marca – piątek): KRAKÓW – TEL AWIW – AIN KAREM

Spotkanie pielgrzymów na lotnisku w Krakowie – Balicach o godz. 03.00. Odlot do Tel Awiwu o godz. 06.10. Lądowanie w Izraelu o godz. 10.45. Zakwaterowanie w Jerozolimie. Odpoczynek. Po obiedzie Ain Karem. Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

2 DZIEŃ (1 kwietnia – sobota): BETLEJEM

Pole Pasterzy. Betlejem. Grota i bazylika Narodzenia, kościół św. Katarzyny. Uczestniczenie w uroczystym ingresie Patriarchy Jerozolimy do Bazyliki Bożego Grobu o 15.30 i udział w liturgii.

3 DZIEŃ (2 kwietnia – niedziela): NIEDZIELA PALMOWA

Uczestniczenie we Mszy św. w Bazylice Bożego Grobu o godz. 8.00, której przewodniczy Patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa. O godz. 14.30 tradycyjna procesja Niedzieli Palmowej rozpoczynająca się w Betfage (Góra Oliwna) i zakończenie procesji przy kościele św. Anny (Stare Miasto).

4 DZIEŃ (3 kwietnia – poniedziałek): JEROZOLIMA
Dzielnica żydowska. Cztery synagogi sefardyjskie. „Cardo Maximus” – pozostałości głównej drogi Jerozolimy z czasów rzymskich. Mur płaczu. Wejście na plac świątynny: Meczet Skały, Meczet Al Aqsa (Nie ma możliwości wejścia do środka meczetów. Zwiedzanie jedynie na zewnątrz). Góra Syjon: Wieczernik, kościoły Zaśnięcia NMP i św. Piotra „in Gallicantu. O godz. 18.00 Msza św. w Betfage w Sanktuarium przyjaciół Jezusa.

5 DZIEŃ (4 kwietnia – wtorek): JEROZOLIMA
Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, „Pater Noster”, „Dominus Flevit”, panorama Jerozolimy, Grób Maryi, Ogród Oliwny, bazylika Agonii. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy.

6 DZIEŃ (5 kwietnia – środa): JEROZOLIMA
Godz. 08.00. – Msza św. ze śpiewem Pasji w Bazylice w Getsemanii. Procesja do Bazyliki Bożego Grobu i uczczenie „Kolumny Biczowania”. Zwiedzanie Bazyliki Bożego Grobu. Centrum Informacji Chrześcijańskiej – Wystawa „Doświadczenie zmartwychwstania”.

7 DZIEŃ (6 kwietnia – czwartek): WIELKI CZWARTEK
O godz. 08.00 Msza św. Krzyżma św. i Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Bożego Grobu, której przewodniczy Patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa. O godz. 15.30 udział w liturgii „Pamiątki umycia nóg” w Wieczerniku, a następnie nawiedzenie kościoła św. Marka (miejsce Wieczernika według tradycji kościoła ortodoksyjnego), Bazylika św. Jakuba – pierwszego męczennika. O godz. 21.00 udział w „Godzinie Świętej” w Getsemanii.

8 DZIEŃ (7 kwietnia – piątek): WIELKI PIĄTEK
O godz. 08.00 udział w Liturgii Wielkiego Piątku na Kalwarii w Bazylice Bożego Grobu. Uczczenie relikwii Krzyża św. O godz. 11.30 – Droga Krzyżowa ulicami Jerozolimy z Kustoszem Ziemi Świętej i franciszkanami. O godz. 20.00 – uroczysta procesja „Pogrzeb Pana Jezusa”
w Bazylice Bożego Grobu.

9 DZIEŃ (8 kwietnia – sobota): WIELKA SOBOTA
O godz. 07.30 uczestniczenie w liturgii Wielkiej Soboty w Bazylice Bożego Grobu. Nicopolis – jedno trzech Emmaus. Jaffa – kościół św. Piotra. Czas na spacer promenadą lub kąpiel w morzu Śródziemnym.

10 DZIEŃ (9 kwietnia – niedziela): WIELKANOC
O godz. 7.30 – Msza św. Rezurekcyjna w Bazylice Bożego Grobu. Po południu czas wolny.

11 DZIEŃ (10 kwietnia – poniedziałek: PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Udział we Mszy św. z Kustoszem Ziemi Świętej w Emmaus El-Qubeibeh o godz. 10.00. Grób proroka Samuela – „Góra Radości”. Powrót do Jerozolimy i czas wolny.

12 DZIEŃ (11 kwietnia – wtorek): MORZE MARTWE
Wyjazd z Jerozolimy. Wadi Qelt – panorama klasztoru św. Jerzego. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń Chrztu świętego. Kąpiel w Morzu Martwym. Zakwaterowanie w Nazarecie.

13 DZIEŃ (12 kwietnia – środa): TABOR, NAZARET
Góra Tabor. Sanktuarium Przemienienia. Kana Galilejska – sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa. Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania NMP, kościół św. Józefa. Muzeum franciszkańskie.

14 DZIEŃ (13 kwietnia – czwartek): TEL AWIW – KRAKÓW
Tabgha: Kościół Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – „Miasto Jezusa”. Rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Góra Ośmiu Błogosławieństw. Godz. 16.00 wyjazd na lotnisko. Odlot do kraju o godz. 20.50 i lądowanie w Krakowie i zakończenie pielgrzymki.

Codziennie odprawiana jest Msza święta. Pielgrzymi uczestniczą we wszystkich możliwych liturgiach Wielkiego Tygodnia sprawowanych przez Franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej zgodnie z programem

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie

Przewodnikiem grupy jest franciszkanin z Komisariatu Ziemi Świętej w Polsce z siedzibą w Krakowie

Kapłani zabierają albę i białą stułę